Asociaţiile studenţeşti din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, sub coordonarea TERIS, au celebrat miercuri, 20 octombrie 2010, între orele 11.00 şi 13.00, împlinirea unui secol şi jumătate de la momentul fondării primei instituţii de învăţământ superior din România – Universitatea din Iaşi – prin plantarea a 150 de stejari în Grădina Botanică.

Aproximativ 50 de studenţi, membri ai organizaţiilor studenţeşti şi reprezentanţi ai conducerii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi au plantat stejari într-o zonă aflată în apropierea lacului din Grădina Botanică „Anastasie Fătu”.

150 stejari

Click pentru a accesa Galeria Foto

„Spre deosebire de alte proiecte asemănătoare, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” îi imprimă acestei acţiuni şi spiritul educaţiei ecologice, întrucât studenţii care vor planta aceşti stejari îşi asumă responsabilitatea îngrijirii lor până când copacii vor ajunge la maturitate. Intenţionăm ca, în timp, pe fiecare dintre aceşti stejari să fie amplasată o plăcuţă cu numele studentului sau profesorului care va „adopta” stejarul spre îngrijire”, a declarat prof.univ.dr. Carmen Creţu, prorector pentru Studenţi şi Absolvenţi în cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.

Prin această activitate studenţii doresc să îşi manifeste recunoştinţa şi respectul faţă de instituţia pe băncile căreia se formează profesional şi îşi propun să lase moştenire istoriei viitoare a UAIC 150 de stejari, simboluri ale trăiniciei şi curajului.