Laborator Plasma FizicaLa Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași va avea loc sâmbătă, 18 mai 2013, de la ora 9.30, în Sala Ferdinand, Simpozionul de aniversare a 50 de ani de la absolvirea primei promoții a Facultății de Fizică (grupa 473).

Cu acest prilej, absolvenții se vor întâlni cu foștii dascăli, vor vizita laboratoarele Facultății de Fizică și vor participa la slujba de pomenire a celor care au trecut în neființă (colegi și profesori).

Cei 22 de absolvenți ai specializărilor ,,Optică și spectroscopie” și ,,Electroradiofizică” au ocupat de-a lungul timpului poziții importante în învățământul preuniversitar sau universitar, în industrie (producție și cercetare) sau în alte domenii (meteorologie, editură etc).

Doi dintre absolvenți au fost repartizați,după finalizarea studiilor, la Catedra de Fizică Generală a Facultății de Fizică, unde au parcurs toate etapele unei cariere universitare, de la preparator la profesor, dar au ocupat și funcții de conducere.
Prof. univ. dr. Mitachi Strat a fost profecan și decan al Facultății de Fizică, iar prof. univ. dr. Mihai Toma a fost șef de catedră, prodecan, decan și apoi prorector pentru activitatea didactică al Universității ,,Alexandru Ioan Cuza”.

Click aici pentru a afla mai multe informații despre prima promoție a Facultății de Fizică.