Roxana Damaris Năstruț, studentă în anul al treilea la Facultatea de Litere a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC), a fost desemnată câștigătoarea bursei private ,,Loredana Battaglia” din acest an. Studenta va urma, timp de o lună, un curs de vară de Limba și cultura italiană la Universitatea pentru Străini din Perugia, Italia.

Bursa a fost oferită de Daniele Battaglia, președintele Asociației „ALBA”, în cadrul ceremoniei care a avut loc duminică, 3 iunie 2018, în Sala „Coșeriu” din corpul R al Universității. La eveniment au participat studenți și profesori ai Catedrei de Limba şi literatura italiană: conf. univ. dr. Mirela Aioane (organizator), conf. univ. dr. Gabriela Dima, asist. univ. dr. Corina Badelita, precum și alți profesori invitați de la alte catedre ale Facultății de Litere.

Din partea Decanatului Facultății de Litere a fost prezentă doamna prodecan, prof. univ. dr. Lucia Cifor.

Familia Battaglia şi Asociaţia „ALBA” acordă burse studenţilor Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași de peste zece ani. Până în prezent au fost oferite 24 de burse de studiu în memoria Loredanei Battaglia, fost lector italian la Catedra de Limbi clasice, italiană și spaniolă a UAIC între anii 2004 și 2007.