Marți, 28 martie, Excelenţa Sa, Domnul François SAINT-PAUL, Ambasador al Franței la București, a fost oaspete al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Excelența sa a fost însoţit de domnul Christophe Gigaudaut, directorul Institutului Francez din România, domnul Vincent Lorenzini directorul Institutului Francez din Iaşi şi de doamna Raluca Vârlan-Bondor, responsabil de proiecte culturale şi comunicare în cadrul Institutului Francez din Iaşi.

Delegația a fost primită de doamna prof.univ.dr.Mihaela Onofrei, ordonatorul de credite al UAIC și de domnul prof.univ.dr.Corneliu Iațu, prorector pentru strategie, dezvoltare instituţională şi managementul calităţii. Discuțiile au vizat necesitatea înființării de programe de studii în limba franceză, care să asigure absolvenților competențe în acord cu cerințele firmelor franceze aflate pe piața românească. De asemenea, s-a discutat despre oportunitatea elaborării de proiecte universitare viabile pe care Ambasada Franței să le promoveze și să le susțină, capabile să ducă la dezvoltarea Regiunii Nord-Est.