Studenți de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Informatică au câștigat medalii de argint și bronz la olimpiada internațională de matematică pentru studenții din sud-estul Europei – SEEMOUS 2016 (South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students).

A 10-a ediție a competiției SEEMOUS, organizată între 1 și 6 martie 2016 în Protaras, Cipru, a reunit 90 de studenți (în 22 de echipe naționale sau ale universităților) din Anglia, Bulgaria, Cipru, Grecia, Iran, Macedonia, România, Turkmenistan şi Uzbekistan. România a fost cel mai bine reprezentată, cu 39 de studenți din București (Universitatea București și Universitatea Politehnică), Cluj Napoca (Universitatea Babeș Bolyai și Universitatea Tehnică), Constanța (Universitatea Ovidius) și Iași (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi”).

Cele două echipe ale Facultății de Informatică, pregătite și coordonate de lector dr. Florin Iacob și conf. dr. Corina Forăscu, au câștigat, în total, patru medalii:

– Radu MIRON (anul I) și Petru Șerban CEHAN (anul II): medalii de argint

– Ciprian BĂETU (anul II) și Cosmin Ștefan PASCARU (anul I): medalii de bronz

– Alexandru IONIȚĂ, Diana LUCACI, Ingrid Georgiana STOLERU și Victor TALIF (anul I): certificate de participare

Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași a participat la această competiție anual începând cu ediția din 2008, obținând de fiecare dată medalii meritorii.