Luni, 15 februarie 2016, la Universitatea Politehnică din București a avut loc Adunarea Generală a Asociației Române pentru Inteligență Artificială (ARIA – http://www.aria-romania.org/), context în care au luat parte academicieni, profesori universitari, cercetători și doctoranzi de la principalele universități din țară (Institutul de Cercetare pentru Inteligență Artificială al Academiei Române, Universitatea București, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea Tehnică “Gheorghe Asachi” din Iași, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea din Craiova, alături de universitatea gazdă).

Obiectivul principal a fost acela de a evalua activitatea pe care a desfășurat-o ARIA în domeniul Inteligenței Artificiale (IA) în ultimii doi ani, stabilindu-se, totodată, o strategie de creștere a vizibilității acesteia în România, dar și în diaspora. La întâlnire au participat și reprezentanți de la importante companii de IT din București cu un vădit interes pentru IA.

În aprilie 2011, lua ființă ARIA, a cărei misiune a fost și rămâne promovarea cercetării și educației românești în IA, urmărind, totodată, să contribuie la crearea, dezvoltarea și diseminarea cunoștințelor și tehnologiilor în acest domeniu. În cei cinci ani de activitate, rezultatele confirmă faptul că ARIA, membră a Comitetului European de Coordonare pentru Inteligență Artificială ECCAI (European Coordinating Committee for Artificial Intelligence), a devenit un liant între instituțiile academice, asociațiile non-guvernamentale și companiile de IT în domeniul IA din România.

Citește comunicatul de presă complet aici.