Asociația Studenților Jurnaliști de la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași a primit astăzi o distincție de voluntariat acordat într-o ceremonie organizată la Palatul Victoria. Membrii asociației au fost recompensați cu o diplomă,  în semn de mulțumire pentru implicarea în proiectul „Iași, capitala renașterii naționale”, organizat la Iași în perioada 14-16 decembrie de Departamentul Centenar din cardul Guvernului României.

Distincțiile le-au fost înmânate membrilor ASJ de către Florin-Daniel Șandru – Ministru Secretar de Stat și coordonatorul Departamentului Centenar, Liviu Iolu – consilierul de stat și purtător de cuvânt al Guvernului  precum și Irina Alexe – chestor principal în cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

O delegație formată din 11 membri ai Asociației Studenților Jurnaliști a fost prezentă la ceremonie, transportul și cazarea fiind asigurate de către Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”. Diplomele au fost oferite pentru toți cei 35 de membri ASJ care au fost voluntari la evenimentul de la Iași. În cadrul întâlnirii, a fost citit și un mesaj pentru studenți din partea prof. univ. dr. Tudorel Toader, rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

De asemenea, Studenții ieșeni au efectuat o vizită ghidată în Palatul Victoria și au putut sta de vorbă, într-un cadru relaxat, cu purtătorul de cuvânt Liviu Iolu, absolvent de Jurnalism la Iași.

La împlinirea unui secol de la transformarea sa în capitală de război, Iașul a devenit, pe parcursul a trei zile, centrul celor mai importante evenimente culturale din țară. În perioada 14-16 decembrie 2016, Departamentul Centenar, Banca Națională a României și Primăria Municipiului Iași au organizat seria de manifestări reunite sub titlul „Iași, Capitala Renașterii Naționale”. Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a fost partener oficial al evenimentului.