Vineri, 19 ianuarie 2018, o delegație a Clubului Rotary Iași Curtea Domnească , condusă de Prof. univ. dr. Alexander Rubel, Președinte, s-a întâlnit cu Prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, Ordonatorul de Credite al Universității „Alexandru Ioan Cuza”.

Discuțiile au fost axate pe  crearea unui parteneriat pentru educație, prin intermediul căruia Clubul Rotary intenționează să sprijine financiar 10 studenți ai UAIC, prin acordarea unei burse de studiu de 10.000 lei/student/an, începând cu anul universitar 2018-2019.

Bursele Rotary Academia reprezintă un proiect pilot  în sprijinul studenților universităților publice din Iași. Beneficiari vor fi studenții care au o situație școlară excelentă, dar nu dețin mijloace financiare suficiente pentru a urma o facultate. Mecanismele de selecție a studenților, de acordare a burselor, de gestionare a criteriilor de eligibilitate pe toată durata de desfășurare a proiectului, precum și mecanismele de control și monitorizare vor fi realizate de Rotary Club Iași Curtea Domnească, în colaborare cu UAIC.