Studenții Universității  „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vor primi burse mai mari, cu valori cuprinse între 580 de lei și 1000 de lei pe lună. Astfel, bursele vor avea următoarele cuantumuri:

1000 lei / lună – bursă de performanță șitiințifică;
730 lei / lună – bursă de merit;
630 lei/ lună – bursă de studiu integrală;
580 lei / lună – bursă de studiu parțială;
580 lei/ lună – bursă socială;
1000 lei pe lună – bursă de performanță pentru studenții cu domiciliul în mediul rural.

Valoarea burselor a fost majorată în urma încheierii contractului instituțional între Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Ministerul Educaţiei Naţionale, cu o valoare majorată aferentă acordării de burse şi alte forme de protecţie socială pentru anul financiar 2017, precum și a valorii minime a bursei sociale stabilite de Consiliul Naţional pentru Finanţarea Învăţământul Superior.

Pe lângă bursele studenților de la studii de licență și master, a fost aprobată și majorarea cuantumului burselor doctorale, după cum urmează:
  • anul I de studii – 1450 lei/lună;
  • anul II de studii – 1450 lei/lună;
  • anul III de studii – 1680 lei/lună.

Mai mult de atât, a fost majorat cuantumul burselor doctorale oferite din fonduri proprii de către Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”. Beneficiarii acestor burse vor primi, de acum, câte 1050 de lei pe lună, față de 850 de lei – valoarea de până acum.