Institutul Francez din România și Ambasada Franței în România organizează o nouă sesiune de selecție pentru bursele finanțate de Guvernul Francez. La aceste burse pot aplica studenții înscriși la master sau doctorat care doresc să studieze în Franța, în anul universitar 2016-2017. Durata mobilității este între 5 și 10 luni pentru masteranzi, respectiv 12 luni pentru doctoranzi. Termenul limită de înscriere este 28 februarie 2016.

Studenții care doresc să aplice la bursele Guvernului Francez trebuie să îndeplinească următoarele condiții de eligibilitate: să aibă naționalitatea română, să cunoască foarte bine limba franceză sau engleză (în funcție de programul de formare la care vor să aplice),  să aibă nivel academic minim: master 1 pentru bursa master 2, master 2 pentru bursa de doctorat.

Candidații selectați vor beneficia de o bursă în valoare de 615 euro/lună pentru masterat și 1060 euro/lună pentru doctoratele realizate în cotutelă.

De asemenea, bursierii vor fi scutiți de taxele universitare (până la 6100 euro/an) și vor beneficia de cazare în căminele studențești, de asigurare socială și de sănătate și indemnizații pentru achiziționarea unui computer și a bibliografiei de studiu.

Mai multe informații despre Bursele Guvernului Francez se găsesc aici și la adresa: www.institutfrancais.ro