Elevii din liceele judeţului Iaşi au avut ocazia să afle totul despre Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi chiar de la studenţii şi profesorii ieşeni. În perioada 18 – 28 noiembrie a.c. s-a desfăşurat o nouă acţiune din Caravana „Cuza”, prin care instituţia ieşeană doreşte să-i convingă pe liceeni să studieze aici.

Au fost vizate atât licee din zona municipiului Iaşi, cât şi din alte localităţi din judeţ. În total, 14 instituţii de învăţământ preuniversitar i-au primit pe musafirii de la „Cuza”: opt din Iaşi şi restul din Târgu Frumos, Hârlău, Vlădeni, Ţibăneşti, Podu Iloaiei şi Paşcani.

În Iaşi s-au făcut prezentări la Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”, Colegiul Economic Administrativ nr. 1, Colegiul „Dumitru Leonida”, Grupul Şcolar „Anghel Saligny”, Liceul de Informatică „Grigore Moisil”, Liceul de Artă „Octav Băncilă”, Colegiul „Costache Negruzzi” şi Colegiul Naţional.

În judeţul Iaşi, Caravana „Cuza” a ajuns la Liceul Teoretic „Ion Neculce” din Târgu Frumos, Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare” din Hârlău, Grupul Şcolar Vlădeni, Grupul Şcolar „Petre P. Carp” din Ţibăneşti, Grupul Şcolar Agricol din Podu Iloaiei şi Grupul Şcolar „Mihai Busuioc” din Paşcani.

Prezentările s-au axat pe viaţa de student la „Cuza”, posibilităţile de studii şi facilităţile oferite. Participanţii au fost atât din rândurile studenţilor cât şi a profesorilor ieşeni, împărţiţi pe echipe pentru a putea acoperi mai multe licee în acelaşi timp, când a fost cazul. De exemplu, ziua de joi, 20 noiembrie, a fost extrem de aglomerată, cu nu mai puţin de şase prezentări (patru în Iaşi şi două în judeţ), în intervalul orar 10 – 14.

Caravana „Cuza”, o acţiune din campania de promovare a ofertei educaţionale a instituţiei ieşene, este organizată de Biroul de Informare pentru Studenţi şi cuprinde două etape. Prima, care tocmai s-a încheiat, a cuprins vizitarea liceelor din judeţul Iaşi. A doua etapă, care va avea loc în lunile februarie – martie 2009, vizează 25 de oraşe din toată zona Moldovei dar şi judeţele din jur: Botoşani, Suceava, Bistriţa Năsăud, Neamţ, Harghita, Vaslui, Bacău, Covasna, Vrancea, Braşov, Prahova, Buzău, Brăila, Galaţi, Tulcea şi Constanţa.