Vineri, 25 mai 2018, s-a semnat contractul de vânzare-cumpărare a clădirii Telekom (corpul R). Semnarea contractului a avut loc la sediul UAIC, unde au fost prezenți reprezentantul Telekom România, notarul (ale cărui servicii au fost achiziționate prin procedură transparentă) și echipa desemnată din partea Universității care a purtat negocierile în ultimele 9 luni. Pe toată perioada s-a urmărit respectarea legalității depline a întregului demers de achiziție, consultarea și aprobarea Ministerului Educației Naționale, în calitate de ordonator principal de credite. De asemenea, evoluția acestui demers, precum și etapele urmate au fost supuse aprobării/avizării Biroului Executiv al Consiliului de Administrație, Consiliului de Administrație și Senatului, precum și atenției comunității UAIC.

Din partea Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, contractul a fost semnat de prof.univ.dr. Mihaela ONOFREI, în calitate de Ordonator de Credite. Universitatea intră astfel, după 10 ani în care a închiriat imobilul, în posesia unei clădiri situate atât central cât și foarte aproape de campus, în care va continua să asigure funcționarea școlilor doctorale și va pune la dispoziția studențior spații propice cercetării științifice și schimbului de idei. Suma pe care UAIC o va plăti este de 2,165 milioane euro (tranzacție scutită de TVA).