Magda Petrovanu ChimiePe data de 27 aprilie 2013, Facultatea de Chimie din cadrul Universitaţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează cea de-a V-a ediţie a Concursului de Chimie „Magda Petrovanu”.

La ediţia din acest an s-au înscris 1880 elevi de la instituțiile de invaţământ preuniversitar din 13 judeţe, care vor fi însoţiţi de 300 de cadre didactice coordonatoare.
Proba de concurs se va desfaşura pe nivelele de studiu ale obiectului Chimie și va avea loc în 20 de amfiteatre ale Universitaţii ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași, după următorul program: între orele 10.00-11.00 pentru elevii de gimnaziu şi 10.00-12.00 pentru concurenţii de liceu.

Festivitatea de premiere se va desfăşura după cum urmează: pentru clasa a VII-a la ora 13.30, în Aula Magna „Mihai Eminescu”, pentru clasa a VIII-a la ora 13.30, în Amf. „M. Kogălniceanu” (Corp A), iar pentru clasele liceale în Aula Magna „Mihai Eminescu”, la ora 14.30.

După desfăşurarea concursului,toţi participanţii pot vizita gratuit Gradina Botanică „Anastasie Fătu” şi Muzeul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.

Mai multe informații referitoare la desfaşurarea concursului se găsesc pe site-ul Facultaţii de Chimie:www.chimie.uaic.ro.