Conferinta Drept - ConstituţieVineri, 17 mai 2013, la ora 12.00, în Aula Magna ,,Mihai Eminescu” a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași va avea loc conferința cu tema „Revizuirea Constituției României. Teze fundamentale”.

Evenimentul este organizat de Facultatea de Drept din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în parteneriat cu Comisia juridică a Senatului, Comisia juridică a Camerei Deputaților și Comisia de elaborare a proiectului de lege privind revizuirea Constituției.

Organizatorii dezbaterii vor fi reprezentați de dr. Tudor Chiuariu, preşedintele Comisiei juridice a Senatului, conf.univ.dr. Bogdan Ciucă, președintele Comisiei juridice a Camerei Deputaților și prof.univ.dr. Tudorel Toader, decan al Facultății de Drept și judecator la Curtea Constituțională.

Sunt invitați să participe: cadre didactice, judecători, procurori, avocați, doctoranzi, masteranzi, studenţi şi toate persoanele interesate.