Consorțiul Universitaria anunță inaugurarea Institutului de Arheologie de la Atena. Creație academică a patru universități membre ale Consorțiului Universitaria, Institutul are un rol deosebit de important în dezvoltarea arheologiei românești.

Evenimentul se va desfășura vineri, 26 iunie 2015, în prima parte a zilei, la sediul din Atena al noului „Institut de Arheologie de la Atena” și are rolul de a marca finalizarea demersurilor legale întreprinse pe lângă Ministerul Culturii din Republica Elenă, în vederea înființării și recunoașterii statutului acestui institut.

La eveniment vor participa reprezentanți ai conducerii celor patru Universități fondatoare ale Institutului, prof. univ. dr. Mircea Dumitru, rector Universitatea din București, prof. univ. dr. Ioan Aurel Pop, rector Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, prof. univ. dr. Vasile Ișan, rector Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, prof. univ. dr. Otilia Florica Hedeşan, prorector Universitatea de Vest din Timișoara, președintele Institutului, prof. univ. dr. Vlad Nistor, membrii Consiliului de administrație, ambasadorul român în Republica Elenă, E.S. domnul Lucian Fătu, și alți membri ai corpului diplomatic român, acreditați la Atena. În aceeași zi, membrii delegației, împreună cu reprezentanți ai Ambasadei României în Republica Elenă, vor avea o întâlnire cu oficiali ai Ministerului Culturii din Republica Elenă.

Institutul s-a înființat ca personalitate juridică în anul 2014, fiind o inițiativă a Consorțiului Universitaria, constituit din Universitatea din București, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea de Vest din Timișoara și Academia de Studii Economice din București. Consorțiul are rolul de a forma un front comun în vederea creșterii standardelor de predare și de cercetare științifică în învățământul superior din România.