afisMPCentrul de Studii Europene din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează un curs de perfecționare pentru managerii de proiect care au absolvit studii universitare de licenţă.

Persoanele interesate de acest curs se pot înscrie până pe 11 noiembrie 2011, la Centrul de Studii Europene.

Cui se adresează cursurile?

• Celor care lucrează deja în domeniul Managementului de Proiect (în firme românești sau internaţionale, firme de stat sau în orice domeniu al administraţiei de stat sau locale) şi care doresc sa-și imbunătăţească nivelul cunoştinţelor;
  • Celor care, confruntaţi cu viitoare proiecte, doresc să capete competenţe în acest sens pentru a obţine noi responsabilităţi în cadrul firmelor;
  • Celor care, nemulţumiţi de statutul lor actual, doresc să-şi schimbe cariera către o direcţie cu deschidere polivalentă, cu o cerere foarte largă şi care, practic, nu poate intra în criză;
  • Celor care se află acum în etapa de formare profesională (studenţi, candidaţi la masterate etc.) care doresc să obţină încă de la începutul carierei avantajul unei competenţe deosebite şi cel al unui set de aptitudini – cel de Manager de Proiect – recunoscut şi extrem de căutat.

Obiectivul general este dobândirea cunoştinţelor şi tehnicilor necesare pentru managementul de proiecte, precum şi a unei experienţe practice în utilizarea tehnicilor de management al proiectelor.

Acest curs va avea În vedere dobândirea următoarelor competenţe:

• Proiectarea şi managementul proiectelor europene;
  • Propuneri de succes prin prezentarea concretă, nu teoretică, a cerinţelor punctuale de realizarea a unei propuneri, plecând de la modul în care propunerile de proiect sunt evaluate de experţii evaluatori;
  • Conducerea activităţilor ce se desfăşoară în cadrul unui proiect european.

Înscrierea la acest curs se face pe baza unui dosar ce trebuie să conţină copie după următoarele documente: certificatul de naştere, certificatul de căsătorie, cartea de identitate ,diploma de licenţă/ adeverinţa de absolvire a facultăţii şi fişa de înscriere. Dosarul va conţine şi chitanţa pentru plata taxei de înscriere. Taxa pentru acest curs este de 1.000 lei şi poate fi plătită integral până la înscriere sau în două tranşe egale: 500 lei la înscriere + 500 lei după începerea cursului, dar înainte de evaluarea finală (termen: 06 decembrie).
Taxa acoperă suportul de curs, materialele didactice complementare cursului, evaluarea şi eliberarea diplomei.

Diplomele eliberate absolvenţilor sunt recunoscute de Ministerul Muncii şi de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.

Mai multe detalii găsiţi pe site-ul Centrului de Studii Europene, la adresa www.cse.uaic.