Inovație. Creativitate. Dezvoltare tehnologică. Cuvinte ce sunt folosite tot mai frecvent pentru a descrie dinamismul accelerat al timpurilor prezente pe care le traversăm.

Însă ce înseamnă ele? Care sunt valențele acestor concepte în societatea noastră astăzi? Cum putem conecta cele trei componente, astfel încât să dăm valoare și aplicabilitate ideilor noastre? Cum poate fi cultivat un mediu antreprenorial care să încurajeze inovarea? Care sunt căile prin care o idee poate fi încorporată într-un produs adresat pieței, valorificând oportunitățile oferite de progresul tehnologic? Acestea sunt câteva dintre întrebările la care ne propunem să răspundem în cadrul cursului nostru interactiv.

Înscrieri în perioada 17 iulie -24 august 2019

Mod de organizare: Cursul este gratuit, întâlnirile desfășurându-se în perioada 2-9 septembrie 2019.

Orar: Orele de curs se desfășoară zilnic, în perioada menționată, de la ora 17:30

Public țintă: Cursul este adresat tuturor celor interesați,  condiția minimă fiind ca aceștia să fie înscriși sau să  fi absolvit studii de masterat (sau post-universitare).

Număr de locuri: 25. Locurile vor fi ocupate în ordinea înscrierii.

Profesori: echipa de profesori este una interdisciplinară, fiind formată din specialiști în Economie, Drept, Psihologie, Inginerie, Informatică.

Coordonatori: CS. dr. Sorin Mazilu, Facultatea de Drept

Diplome: La finalul cursului, absolvenții vor primi un Certificat Jean Monnet (3 credite ECTS)

Contact: eucreatip@gmail.com

Procedura de înscriere (în limita locurilor disponibile):

• completarea formularului de înscriere (on-line)
  • La prima întâlnire, înscrișii a căror participare va fi confirmată sunt rugați să aducă o copie simplă după cartea de identitate și una după diploma de master/ studii post-universitare (sau adeverință de student înscris la master). Cele două copii sunt obligatorii, în absența acestora înscrișii își vor pierde calitatea de participant la cursul nostru.

Cursul Innovative industries, creativity and technological development in European Union este inclus în Modulul Jean Monnet Culture, creativity and human capital: pillars for European Union’s prosperity (EUcreaTip), co-finanțat de Uniunea Europeană.