CafisJMGCPsite2011entrul de Studii Europene (CSE) al Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează în perioada 3 – 10 noiembrie 2011 înscrieri pentru cursul facultativ ,,Jean Monnet ” – Integrare europeană.

Cursul este gratuit şi se adresează studenţilor politehnişti, dar şi celor care studiază Fizica, Chimia, Matematica, Informatica etc.

Tematica cursului satisface atât nevoia generală de a întelege procesul de integrare europeană, cât şi nevoia de a cunoaşte politicile cu impact major asupra diferitelor aspecte de natură tehnico-economică.

Orele de curs se vor desfaşura în perioada 10-25 noiembrie 2011, la Facultatea de Mecanică din cadrul Universităţii Tehnice ,,Gheorge Asachi”, Amf. AR III, etaj 3.

Actele necesare pentru înscriere sunt următoarele:

• formular de înscriere – poate fi descărcat de aici;
  • copie după certificatul de naştere, cu CNP.

Persoanele interesate vor depune actele la sediul Centrului de Studii Europene sau le vor scan si trimite prin e-mail, la adresa infocse@uaic.ro. De asemenea, actele pot fi aduse şi la prima întâlnire.

Absolvenţii cursului vor primi la final un certificat Jean Monnet.

Acest curs face parte din activităţile propuse de Centrul de Excelenţă Jean Monnet și Centrul de Documentare Europeană.

Mai multe detalii găsiți pe site-ul CSE, la adresa: www.cse.uaic.ro.