CSECentrul de Studii Europene din cadrul Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează înscrieri pentru următoarele cursuri facultative Jean Monnet : ,,Integrare economică europeană” și ,,Integrare europeană pentru studenții de la științe real-tehnice”.
Cursul ,,Integrare europeană” se adresează studenților politehniști, dar poate fi urmat și de studenții care au o pregătire real-tehnică( Fizică, Chimie, Matematică, Informatică etc.)

Tematica cursului satisface atât nevoia generală de a înțelege procesul de integrare europeană, cât și nevoia de a cunoaște politicile cu impact major asupra diferitelor aspecte de natură tehnico-economică.

Înscrierile la acest curs se fac în perioada 21 februarie – 20 martie 2013.

Cursul ,,Integrare economică europeană” se adresează tuturor celor interesați și are drept scop introducerea studentului în filosofia integrării europene, în înţelegerea primară a premiselor, controverselor şi paşilor parcurşi de europeni în realizarea unificării. Persoanele care vor urma acest curs se vor familiariza cu ideea de integrare în Europa și vor afla informații despre principalele idei şi momente care au marcat procesul de integrare europeană.

Înscrierile pentru cursul de ,,Integrare economică europeană” se fac în perioada 21 februarie – 6 martie 2013.

Cursurile se vor desfășura modular, în semestrul al II-lea din anul universitar 2012-2013.

Aceste cursuri sunt gratuite, finanțarea acestora fiind asigurată de Comisia Europeană, prin rețeaua Jean Monnet.

La finalul cursului, participanții vor primi un certificat Jean Monnet eliberat de către Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” şi Centrul de Studii Europene.

Mai multe informații găsiți pe site-ul Centrului de Studii Europene: cse.uaic.ro.