Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi omagiază două personalităţi de excepţie ale lumii academice: Thierry René Henri Magloire de Montbrial, membru al Academiei de Ştiinţe Morale și Politice  din Franţa şi David Lodge, profesor Emeritus de literatură la Universitatea Birmingham şi unul dintre cei mai îndrăgiţi autori britanici.

Cele două personalităţi vor primi distincţia de Doctor Honoris Causa din partea Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. Ceremonia dedicată domnului Montbrial va avea loc joi, 2 octombrie, cu începere de la ora 10.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu”. David Lodge va primi titlul de DHC în cadrul unui eveniment ce va avea loc vineri, 3 octombrie, în Aula Magna “Mihai Eminescu”, cu începere de la ora 11.00.

AFIS Thieryy Rene Henri Magloire de MontbrialThierry René Henri Magloire de Montbrial este profesor şi cercetător în domeniul economiei şi relaţiilor internaţionale şi membru al Academiei de Ştiinţe Morale și Politice din Franţa.

Este fondatorul departamentului de economie al Şcolii politehnice, al cărui preşedinte a fost până în anul 1992. Este directorul Revistei de Relaţii Internaţionale şi fondator şi director general al Institutului Francez de Relaţii Internaţionale, institut responsabil de publicarea Raportului anual mondial asupra sistemului şi strategiilor economice.

Rod al unei activităţi extrem de laborioase desfăşurate, deopotrivă, în spaţiul academic, de cercetare, diplomatic şi politic, Thierry de Montbrial a primit recunoaşterea  din partea mai multor academii şi universităţi din lumea întreagă:

• Academia de Ştiinţe Morale şi Politice
  • Academia tehnologiilor (membru fondator din 2000)
  • Academia Europaea (din 1993)
  • Academia Regală a Belgiei (din 1996)
  • Academia Regală Suedeză de Ştiinţe Inginereşti (din 1999)
  • Academia Română (din 1999)
  • Academia de Ştiinţe a Rusiei (din 2003)
  • Academia de Ştiinţe a Moldovei (din 2006)
  • Academia de Ştiinţe a Bulgariei (din 2006)
  • Real Academia de Ciencias Económicas y Financieras d’Espagne (din 2008)

Este în acelaşi timp deţinător a numeroase titluri şi distincţii, între care cel de Comandor al Ordinului de Merit Agricol, al Ordinului Legiunii de Onoare, al Ordinului Palmierului, al Ordinului Naţional de Merit, al Ordinului Steaua României, al Ordinului de Merit al Austriei, al Crucii Sudului (Brazilia), al Ordinului de Merit al Republicii Polone, Ofiţer al Ordinului de Orange-Nassau al Ţărilor de Jos, al Ordinului Coroanei Belgiei, al Ordinului de Merit al Republicii Federale a Germaniei.

A activat sau activează, de asemenea, ca membru al unor redacţii pentru unele publicaţii precum European Review,  The South African Journal of International Affairs (Johannesburg), Foreign Policy (Washington) ş.a.

AFIS David John LodgeDavid Lodge s-a născut în 1935, la Londra. A absolvit Colegiul Universitar din Londra, ulterior obținând un master și un doctorat în teoria literaturii. Este profesor Emeritus de literatură la Universitatea Birmingham, unde a predat din 1960 până în 1987, când s-a decis să se dedice în totalitate scrisului. Este Membru al Societății Regale de Literatură și a fost președinte al Juriului pentru acordarea Premiului Booker pentru Ficțiune, în 1989.

Reputat romancier, dramaturg și scenarist, David Lodge se numără astăzi printre clasicii în viață ai literaturii britanice. La acest statut a contribuit în mare măsură succesul trilogiei campusului universitar, alcătuită din romanele Schimb de dame (1975, distins cu Hawthornden Prize; Polirom, 2001, 2003), Ce mică-i lumea! (1984; Polirom, 2002, 2003, 2011) și Meserie! (1988; Polirom, 2002, 2003, 2012), ultimele două fiind nominalizate la Booker Prize.

A scris trei scenarii de televiziune, printre care și un serial adaptat după romanul său, Meserie, distins cu premiul pentru cel mai bun serial de dramă, acordat de Societatea Regală de Televiziune în 1989. Este autor a trei piese de treatru care s-au bucurat de succes la public și de aprecierea criticilor. Autorul britanic este cunoscut și pentru lucrările sale de critică și teorie literară, în care abordează în principal romanele de factură britanică și americană.

Evenimentul dedicat lui David Lodge este realizat în cadrul Festivalului Internaţional de Literatură şi Traducere Iași, 1-5 octombrie 2014.