În perioada 18-19 februarie 2010 a avut loc la Craiova Adunarea Generală a Asociaţiei Facultăţilor de Economie din România (AFER). În cadrul adunării generale a fost aleasă noua structură de conducere a Comitetului Director. Decanul Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor, prof.univ.dr. Dinu Airinei, a fost ales în funcţia de Preşedinte al Comitetului Director.

Această Asociaţie a fost înfiinţată în anul 2005, prin acordul liber exprimat de catre instituţiile universitare care dezvoltă programe educaţionale şi de cercetare ştiinţifică din domeniul ştiinţelor economice. În prezent, AFER este formată din 63 facultăţi publice şi private.

Organizată exclusiv pentru scopuri non–profit din România, Asociaţia vizează dezvoltarea şi perfectionarea învăţământului superior economic din România în spiritul reformator european promovat de „Procesul Bologna”.