Miercuri, 24 mai 2017, o delegație a Universității Terengganu din Kuala Nerus din  Malaysia a efectuat o vizită în premieră la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Delegația a fost condusă de Prof.univ.dr. Nor Aieni Binti Haji MOKHTAR, Rectorul Universității, și a fost primită de prof.univ.dr. Mihaela Onofrei, Ordonatorul de Credite al UAIC.

Cu ocazia întâlnirii, a fost semnat un Memorandum de colaborare care vizează schimbul de studenți, colaborarea în proiecte de cercetare, elaborarea și implementarea de proiecte de interes comun, publicarea rezultatelor cercetării, organizarea de worshop-uri, simpozioane și alte activități academice în parteneriat.

Din delegație au făcut parte: Dr Khairul Anuar Mat AMIN, Decan al Facultății de Științe Fundamentale, și Prof.univ.dr.Madya Che Mohd Ruzaidi Bin GHAZALI,  Consilier pe probleme cu absolvenții.

Universitate din Terengganu a fost înființată la 1 februarie 2007, cu sprijinul guvernului Malaysian, are 8 facultăți și se află pe locul 8 în clasamentul național al universităților publice.