Programele de master „Data mining” și „Achiziții – Distribuție – Logistică”, din cadrul Facultății de Economie și Adminsitrarea Afacerilor a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, sunt incluse în cel mai recent clasament internațional „Best Masters in the world”, elaborat de Eduniversal.

Programul „Data mining” ocupă locul al 9-lea în Europa de Est, la categoria „Data analytics”, în timp ce programul „Achiziții – Distribuție – Logistică” figurează pe poziția 33 în lume, la categoria „Purchasing”. Acest rezultat poziționează Facultatea de Economie și Adminsitrarea Afacerilor printre cele mai performante din România.

Prezența celor două programe de master în clasamentul Eduniversal reprezintă certificarea calității studiilor, evaluată după trei criterii principale: notorietata, nivelul salarial de la primul loc de muncă al absolvenților după finalizarea studiilor și satisfacția studenților.

Pentru ediția 2019 a clasamentului au fost analizate peste 20.000 de programe de master din întreaga lume, dintre care 5360 de programe au fost clasificate. Peste 880 de instituții de învățământ superior din 136 de țări sunt incluse în ierarhia din acest an.

Clasamentul „Best Masters in the world” este elaborat anual de Eduniversal, o agenție internațională prestigioasă, specializată în ierarhizarea instituțiilor de învățământ superior cu profil economic. Eduniversal realizează clasamente ale universităților în Franța începând cu anul 1994 și s-a extins la nivel mondial în anul 2007.

Clasamentul integral poate fi consultat pe site-ul agenției.