Rectorul Universităţii din Viena, prof. Georg Winckler, va primi joi, 17 decembrie 2009, titlul de Doctor Honoris de Causa al Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Profesorului Winckler, absolvent al Universităţii Princeton şi rector al Universităţii din Viena încă din anul 1999, i se va acorda cea mai înaltă distincţie a Universităţii “Cuza”, pentru contribuţiile sale în domeniul macroeconomiei.

Ceremonia va avea loc cu începere de la ora 17.00, în Aula Magna “Mihai Eminescu” şi va fi precedată de un concert al cvartetului “Presto” al Universităţii de Arte “George Enescu” din Iaşi.

În cadrul aceluiaşi eveniment, se va acorda domnului prof. univ. dr. Michael Metzeltin, de la Institutul de Romanistică al Universităţii din Viena, titlul de Profesor de Onoare. Distincţia va fi conferită pentru contribuţia de excepţie a Domniei sale la dezvoltarea filologiei romanice în cadrul Institutului de Romanistică al Universităţii din Viena, pentru activităţile ştiinţifice şi academice deosebite organizate la Universitatea noastră şi pentru opera ştiinţifică întinsă şi diversă, între care se remarcă vasta lucrare cu caracter enciclopedic, în mai multe volume, Lexicon der romanischen Linguistik.

Comisia de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa domnului Georg Winckler este alcătuită din: Preşedinte:profesor univ. dr. Vasile Işan, rector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Membri:

• profesor univ. dr. Dumitru Oprea, Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor
  • profesor univ. dr. Gheorghe Popa, prorector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
  • profesor univ. dr. Henri Luchian, prorector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
  • profesor univ. dr. Andrei Hoişie, Facultatea de Litere
  • profesor univ. dr. Mihail Voicu, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”
  • profesor univ. dr. Vasile Astărăstoaie, rector al Universităţii de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” din Iaşi
  • profesor univ. dr. Gerard Jităreanu, rector al Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi
  • prof.univ. dr. Ion Giurmă, rector al Universităţii Tehnice „Gh. Asachi”
  • prof.univ. dr. Viorel Munteanu, rector al Universităţii de Arte „George Enescu”

Comisia de acordare a titlului de Profesor de Onoare domnului prof. univ. dr. Michael Metzeltin este alcătuită din:

Preşedinte:profesor univ. dr. Vasile Işan, rector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;

Membri:

• profesor univ. dr. Ştefan Avădanei, decan al Facultăţii de Litere;
  • academician prof. univ. dr. Marius Sala, vicepreşedinte al Academiei Române;
  • academician prof. univ. dr. Eugen Simion, preşedinte al Secţiei de Filologie şi Literatură a Academiei Române;
  • profesor univ. dr. Andrei Hoişie, Şef al Catedrei de Germanistică, Facultatea de Litere;
  • profesor univ. dr. Eugen Munteanu, Facultate de Litere.