Echipa de fotbal a Universității „Alexandru Ioan Cuza”, formată din studenții Facultății de Educație Fizică și Sport (FEFS), a fost declarată campioană la a II-a ediție a Concursului Național Studențesc „Fă pasul spre sport”, organizat de Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iași în perioada 7-9 iunie 2018.

La acest concurs au participat echipe de la Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași, Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad”, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, dar și de la Colegiul Tehnic „Gh Asachi” din Iași, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”,  Liceul Teoretic Negrești și  Liceul Teoretic din Fălticeni.

Echipa UAIC, coordonată de lect.  univ. dr. Florin Nichifor, a oținut Locul I pentru al doilea an consecutiv. „Felicit studenții FEFS pentru că au dat dovadă de caracter,  s-au mobilizat și au reușit să păstreze trofeul cucerit anul trecut”, a declarat lect. univ. dr. Florin Nichifor, coordonatorul echipei. Locul II a fost ocupat de către Colegiul Tehnic „Gh Asachi” din Iași și locul III de echipa Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad”.