O echipă de studenți și profesori de la Facultatea de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași  a ocupat  locurile I, II , III și IV  la  Concursul  Mureș Marathon , ediția a V-a  – caiac pe ape repezi.

Concursul , organizat în perioada 25-27 aprilie 2014, de Outdoor Experiențe Târgu Mureș, s-a desfășurat pe mai multe categorii de caiace, în două probe, și a reunit peste 100 de concurenți din țară și din străinătate.

Pozițiile ocupate de echipa FEFS sunt următoarele:

•  locul II – conf. univ. dr. Marin Chirazi – WWK (caiac whitewater, lungimea < 2,6 m)
  •  locul I – asist. asociat. drd. Alin Vorniceanu – RRK ( caiac river runner, lungimea  2,6 m-3,1 m)
  •  locul III – student masterand Alexandru Ciornea – RRK ( caiac river runner, lungimea  2,6 m-3,1m)
  •  locul III – asist. asociat. drd. Alin Vorniceanu – TK (proba de slalom, N/A)
  •  locul IV – conf. univ. dr. Marin Chirazi – TK (caiac, lungimea >= 3,1 m)

EFS2

Echipa FEFS  a fost formată din:  conf. dr. Marin Chirazi,  conf. dr. Adrian Cojocariu,  asist. dr. Alexandru Oprean,  asist. asociat drd. Alin Vorniceanu,  stud.  Alexandru Ciornea ( anul I,  master Activitati de timp liber si sporturi extreme),  stud.  Emil Tiba (anul I,  master Activitati de timp liber si sporturi extreme)

Mai multe informații se găsesc la adresa: http://www.outdoorexperience.ro/en/Mures-Marathon.html