Echipa Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC), coordonată de lector univ. dr. Florin Nichifor – Facultatea de Educație Fizică și Sport, a câștigat Campionatul Universitar de Minifotbal Banca Transilvania, ediția a V-a. Competiția, organizată de Student Sport, a avut loc în perioada 18-21 mai 2015, la Cluj-Napoca.

Echipa Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a jucat în finală cu echipa Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, câștigând  trofeul de campioană cu un scor de 2-1.  Cele două goluri au fost marcate de Narcis Cataramă și Vlad Ștefan. ,,Pe această cale vreau să mulțumesc studenților mei pentru dăruire, pentru faptul că au dat dovadă de caracter, că sunt o echipă crezând  în victoria finală. Sunt onorat că am colaborat cu ei, pentru unii fiind primul titlu de Campion Național Universitar, iar pentru alții  titlul cu numărul trei. Sper că viitorii studenți care vor pătrunde pe porțile UAIC Iași, la Facultatea de Educație Fizică și Sport, vor fi motivați de aceste rezultate. Vreu să mulțumesc și organizatorilor de la Student Sport pentru condițiile create (cazare, masă, logistică), pentru buna desfășurare a competiției”, a declarat lect univ. dr.  Florin Nichifor.

1 campion national

În cadrul competiției şi-au disputat titlul de campioană universitară la minifotbal zece universităţi din țară.

La baza sportivă Club Transilvania din Cluj-Napoca au avut loc peste 20 de meciuri între următoarele echipe: Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, Universitatea Transilvania din Brașov, Universitatea din Petroșani, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, USAMV din Cluj-Napoca, Universitatea Petru Maior din Târgu Mureș, Universitatea Creștină „Dimitrie Cantemir” din București, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași și Centrul Universitar Nord din Baia Mare.

Lotul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a fost format din: Chiriac Marius, Stafie Alexandru, Guțu Radu, Vlad Ștefan, Cataramă Narcis, Botezatu Bogdan, Despan Andrei, Căpraru Cristian.

Festivitatea de premiere a fost oficiată de coordonatorii competiției, Nicolae Negru și Viorel Moraru, de Abrudan Patrițiu, fost arbitru UEFA și director la Banca Transilvania, Ioan Onicaș, președintele Federației de Minifotbal din România și Bogdan Vasile, decanul Facultății de Educației Fizică și Sport a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” este singura universitate din România calificată la cele cinci ediții ale competiției  „Student Sport”  și câștigătoare a trei trofee naționale (2011, 2012, 2015).

2 campion national