Echipa Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (UAIC), coordonată de lect. univ. dr. Nucu Antohi, a câştigat Turneul European Universitar de Fotbal organizat de Universitatea Lille1 din Franţa.

fotbal Lille 2012 echipa2

Competiţia a avut loc pe 10 mai 2012, în cadrul Săptămânii Sportive ,,MixCite Sport”. Pe lângă sportivii de la UAIC, la această competiţie au mai participat şi echipe de la Universitatea Autonomă din Barcelona, Universitatea Lille 1, Guineea şi Gabon.Vezi aici clasamentul.
Câştigătorii au fost premiaţi de prof. dr. Phillipe Rollet, preşedintele Universităţii Lille 1.

premiere echipa uaicEste pentru prima dată când sportivii Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza” au reuşit să câştige un trofeu internaţional.

Mai multe informaţii găsiţi aici.