Conferinţă DHC Pascal SalinUniversitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi acordă joi, 24 octombrie, titlul de Doctor Honoris Causa uneia dintre cele mai cunoscute figuri ale economiei franceze – profesorul Pascal Salin. Profesor de finanțe publice și teorie monetară la Universitatea Paris-Dauphine, consultant pentru Fondul Monetar Internațional şi Organizația Națiunilor Unite, Pascal Salin este avocatul unui sistem bancar cu adevărat liber, lipsit de orice intervenţie a statului. Ceremonia va avea loc în Aula Magna „Mihai Eminescu”, cu începere de la ora 13.00.

Profesorul Salin este o figură extrem de bine cunoscută a peisajului media: s-a implicat cu pasiune în dezbateri publice ori de câte ori a considerat că avea ceva important de spus. Nenumăratele apariții la radio și televiziune, interviuri acordate ziarelor și revistelor, într-un mediu dominat, de multe ori, de prejudecăți și erori, au făcut ca teoriile sale să părăsească biroul bine ferecat al cercetătorului și să pătrundă acolo unde nevoia de luciditate e mai intensă ca oriunde în altă parte. Pozițiile în legătură cu politica Uniunii Europene, cu integrarea monetară, cu liberalizarea serviciilor în spațiul european au fost ascultate cu interes de marele public.

În explicarea crizei economice, poziția profesorului Salin a fost radicală, rațională și inteligentă: turbulențele majore cunoscute de economia mondială în ultima jumătate de deceniu constitutuie consecința logică a intervenției masive a statului în economie. Acesta consideră că evenimentele ultimilor cinci-șase ani nu reprezintă altceva decât corecții dureroase ale „dezmățului” monetar și bugetar produs, în prima parte a anilor 2000, ca urmare a unei politici nechibzuite a autorităților.

În prezent, profesorul Salin este membru corespondent al Academiei de Științe din Argentina, membru al Academic Advisory Board al Atlas Economic Research Foundation, una din cele mai mari organizații de profil din lume, și face parte din consilii de conducere a unor entități similare, al căror obiectiv fundamental îl constituie promovarea idealurilor societății deschise și ale economiei de piață. În același timp, face parte din conducerea editorială a unora dintre cele mai prestigioase publicații din lume, dintre care amintim: Independent Review, Quarterly Journal of Austrian Economics, Economie et Gestion, Journal of Libertarian Studies, Procesos de Mercado, Revue africaine de stratégie. În urmă cu câțiva ani, profesorul Pascal Salin a acceptat invitația Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași de a deveni membru al comitetului academic al revistei The Review of Economic and Business Studies.

Evenimentul face parte programul Zilelor Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. Informaţii complete despre evenimentele din această perioadă găsiţi aici.