Astăzi, 16 iunie 2016, în Aula Magna „Mihai Eminescu”, Departamentul de Geografie din cadrul Facultății de Geografie și Geologie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a premiat elevii care au obținut premii la etapa județeană a Concursului de Geografie „Terra”  (clasa a V-a, a VI-a și a VII-a) și la Olimpiada Județeană de Geografie (clasa a VIII-a, a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a).

Premiile, ce au constat în diplome și cărți de specialitate scrise de membri ai corpului profesoral din cadrul Departamentului de Geografie, au fost înmânate de către prof. univ. dr. Corneliu IAȚU, Decanul Facultății de Geografie și Geologie și prof. univ. dr. Doru JURAVLE, Directorul Departamentului de Geografie din cadrul Facultății de Geografie și Geologie.

Partener la această acțiune a fost Inspectoratul Școlar Județean Iași, reprezentat de prof. dr. Mihaela LESENCIUC, inspector școlar de Geografie.

Concursul Național de Geografie „Terra” (Mica Olimpiadă) a avut loc în data de 21 mai 2016, iar faza județeană s-a desfășurat pe 26 martie 2016, elevii din județul Iași obținând rezultate foarte bune la toate clasele.

Olimpiada Națională de Geografie a avut loc în perioada 17-23 aprilie 2016, la Sibiu. Faza județeană a Olimpiadei de Geografie a avut loc pe 21 martie 2016, la Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” din Iași.

La etapa județeană  a  Concursului „Terra”  s-au acordat 88 de premii și 54 de mențiuni, iar la Olimpiada Județeană de Geografie au fost 53 de premii și 24 de mențiuni.

Premianții sunt elevi de la școlile și liceele din județul Iași, atât din mediul urban, cât și din mediul rural.

Etapa județeană a  Concursului de Geografie „Terra”

Clasa Premii Mențiuni Total
a V-a 20 23 43
a VI-a 42 18 60
a VII-a 26 13 39
Total 88 54 142

Olimpiada Județeană de Geografie

Clasa Premii Mențiuni Total
a VIII-a 15 6 21
a IX-a 6 4 10
a X-a 11 6 17
a XI-a 13 0 13
a XII-a 8 8 16
 Total 53 24 77

Facultatea de Geografie și Geologie are rezervate locuri speciale la admitere pentru premianții la aceste concursuri, candidații fiind admiși pe locuri la buget,  fără a mai susține concurs de admitere.