Vă invităm să urmăriţi emisiunea Alma Mater Iassiensis, dedicată sărbătoririi a 150 de ani de la înfiinţarea Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” şi difuzată pe canalele de televiziune TVR Iaşi şi TVR 3 (în reluare).

Sâmbătă, 9 octombrie, la ora 17.00, vă invităm să urmăriţi pe TVR Iaşi noua ediţie a emisiunii Alma Mater Iassiensis.

Moderator: prof.univ.dr. Gheorghe Iacob, prorector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”
Tema: Filosofia la Universitatea din Iasi (înaintaşii; structura actuală a facultăţii; direcţiile de cercetare; relaţiile cu parteneri externi)
Invitaţi: prof.univ.dr. Constantin Sălăvăstru, prof.univ.dr. Anton Carpinschi, prof.univ.dr. Ştefan Afloroaei

Seria de emisiuni este realizată printr-o colaborare TVR Iaşi – UAIC şi tratează teme atât din istoria, cât şi din actualitatea vieţii celei mai vechi universităţi a României. Talk-showul aduce în faţa telespectatorilor profesori, studenţi, istorici şi cercetători din facultăţile Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. Emisiunea va putea fi urmărită în reluare duminică, la ora 9.00.

De asemenea, Alma Mater Iassiensis este difuzată şi pe TVR 3, în reluare, marţea, de la ora 19.00.