10th International Conference on Physics of Advanced Materials (ICPAM-10) , 1st Autumn School on Physics of Advanced Materials (PAMS-1)

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 22- 28 septembrie 2014, Facultatea de Fizică şi Departamentul de Cercetare Interdisciplinară – Domeniul Ştiinţe –  din cadrul  Universității „Alexandru Ioan Cuza”din Iaşi, împreună cu alte douăzeci de instituţii prestigioase din România, Franţa, Elveţia, Rusia, Marea Britanie, Ungaria, Portugalia, Olanda, Ucraina, Grecia, Japonia, Turcia, Statele Unite ale Americii, organizează 10th International Conference on Physics of Advanced Materials (ICPAM-10)  şi 1st Autumn School on Physics of Advanced Materials (PAMS-1).

ICPAM-10 se doreşte a fi un forum al fizicienilor, chimiştilor, cercetătorilor din ştiinţa materialelor, medicilor, inginerilor şi artiştilor pentru discuţii şi schimb de idei şi rezultate ştiinţifice, atât din cercetarea fundamentală cât şi aplicativă şi va consta în prezentarea de lucrări plenare, invitate, orale şi poster.

Cele două evenimente satelit: 3rd International Festival of NanoArt şi 1st Art and Science Photography Exposition and Workshop Iaşi 2014, ce se vor desfășura în aceeași perioadă,  sunt focalizate pe descoperirea ştiinţei într-o nouă viziune, tinerii cercetători talentaţi având astfel oportunitatea de a-şi prezenta contribuţiile.

Cele mai bune prezentări orale şi poster vor fi premiate. Există o categorie specială de premii pentru studenţi şi vor fi şi premii surpriză. Evenimentele sociale organizate în această perioadă vor favoriza discuţii active care să poată conduce la colaborări viitoare.

ICPAM-10, PAMS-1