Acțiunea „Vorbește français ! / Parle românește!”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Lectoratul Francez din cadrul Facultății de Litere și Centrul de Reușită Universitară (CRU) din cadrul  Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Centrul de Reușită Universitară din cadrul Universității de Medicină și Farmacie „Gr. T. Popa”, Institutul Francez, Asociația Studenților Francofoni și Asociația Studenților Jurnaliști organizează marți, 14 martie, 2017, de la ora 20.00, în Sala Benjamin Fondane a Institutului Francez din Iași,  acțiunea ,,Vorbește français ! / Parle românește– „Adopt” un francez! / J’« adopte » un Roumain ! – Te ajut să înveți limba română / Je t’aide à apprendre le français –   înfrățire lingvistică studențească / jumelage linguistique étudiant.

Acțiunea este destinată tinerilor care caută vorbitori nativi pentru învățarea limbilor străine. / Action destinée aux jeunes cherchant des natifs pour l’apprentissage des langues étrangères

Public țintă: studenții francezi la Medicină  și  studenții români la Litere/ Public cible : étudiants français en Médecine / étudiants roumains en Lettres.

Prima întâlnire / Première rencontre :

marți / mardi, 14/03/2017, 20h

Institut Français de Iași (Sala Benjamin Fondane)

Bd. Carol I nr. 26

PARTENERI / PARTENAIRES :

– Institut Français de Iași (www.institutfrancais.ro)

– Lectorat de Français de l’Université Alexandru Ioan Cuza de Iași (www.facebook.com/LectoratDeFrancaisDeIasiAlICuza)

– Centre de réussite universitaire de l’Université Alexandru Ioan Cuza de Iași (CRU UAIC) (www.facebook.com/cru.uaic)

– Centre de réussite universitaire de l’Université de Médecine et Pharmacie de Iași (CRU UMF) (http://www.cru.umfiasi.ro)

– Corporation Médicale de Iași (CMI) (www.facebook.com/corpo.medecineiasi)

– Association des Étudiants Francophones de Iaşi (ASFI) (www.asfi.ro, www.facebook.com/asfi.ro)

– Association des Étudiants Journalistes de Iași (ASJ) (asjiasi.com, www.facebook.com/asj.iasi)