Loading Evenimente

În perioada 25-26 mai 2018, se vor desfăşura lucrările Simpozionului studenţesc „Colloquium Antiquitatis”, organizat de secţia de Filologie clasică a Facultăţii de Litere din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Tema propusă spre dezbatere vizează Antichitatea greco-romană, sub diversele ei aspecte, şi receptarea acesteia de-a lungul timpului până în prezent.

Simpozionul, adresat exclusiv studenților, masteranzilor și doctoranzilor, își propune să încurajeze dezvoltarea abilităților de cercetare ale acestora, să stimuleze dialogul de idei printr-o abordare interdisciplinară și să aducă la un loc un număr cât mai mare de reprezentanți din următoarele domenii de studiu: Limbă și literatură,  Teologie, Istorie, Arheologie, Drept, Filosofie, Stiințe ale educației.