Colocviul internațional „Zilele Francofoniei”, ediția a XXIV-a: « Petit éloge de l’ironie »

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

29-30 martie 2019

CONFERINȚE:

• Teodor BACONSCHI (antropolog al religiilor, diplomat, ministru), « Domestiquer le rire. Une approche anthropologique »
  • Jacques DE DECKER (scriitor, Secretar perpetuu al Academiei regale de limba și literatură franceză din Belgia), « L’ironie suppose un moral d’acier »

MASĂ ROTUNDĂ:

• Dezbatere pe marginea volumului Un fascisme roumain / Istoria Gărzii de Fier de Traian SANDU (Paris, Perrin, 2014 / Chișinău, Cartier, 2019). Participă: Traian Sandu, Ovidiu Buruiană, Al. Călinescu, Gabriel Leancă, Florea Ioncioaia și Gheorghe Erizanu (directorul Editurii Cartier).

SESIUNI DE COMUNICĂRI

ORGANIZATORI:

• Universitatea „Alexandru loan Cuza” din lași, Facultatea de Litere, Catedra de Limba și literatura franceză / Lectoratul Francez / Centrul de reușită universitară (CRU UAIC) / Centrul de Studii Canadiene (CSC)
  • Institutul Francez din Iași (IFI)
  • Asociația Română a Departamentelor Universitare Francofone (ARDUF)
  • Asociația Română a Profesorilor de Limba Franceză (ARPF)

PARTENERI:

• Agenția universitară a Francofoniei în Europa centrală și orientală (AUF ECO)
  • Asociația Membrilor Ordinului Palmelor Academice (AMOPA)
  • Asociația Studenților Francofoni din Iași (ASFI)
  • Delegația generală Wallonie-Bruxelles la București
  • Editura Junimea – Iași
  • Inspectoratul Școlar Județean Iași
  • Primăria Municipiului Iași

SPONSOR:

• Carrefour România

Programul detaliat.

Pagina Facebook a evenimentului:  https://www.facebook.com/events/636481726772462/

Cod QR Facebook:

Colloque international « Journées de la Francophonie », 24e édition : « Petit éloge de l’ironie »

(29-30 mars 2019)

CONFÉRENCES :

• Teodor BACONSCHI (anthropologue des religions, diplomate, ministre), « Domestiquer le rire. Une approche anthropologique »
  • Jacques DE DECKER (écrivain, Secrétaire perpétuel de l’Académie royale de langue et de littérature françaises de Belgique), « L’ironie suppose un moral d’acier »

TABLE RONDE :

• Débat autour du volume Un fascisme roumain / Istoria Gărzii de Fier de Traian SANDU (Paris, Perrin, 2014 / Chișinău, Cartier, 2019). Avec la participation de Traian Sandu, Ovidiu Buruiană, Al. Călinescu, Gabriel Leancă, Florea Ioncioaia et Gheorghe Erizanu (directeur des Éditions Cartier).

SESSIONS DE COMMUNICATIONS

ORGANISATEURS :

• Université Alexandru loan Cuza de lași, Faculté des Lettres, Département de Français / Lectorat Français / Centre de réussite universitaire (CRU UAIC) / Centre d’Études Canadiennes (CSC)
  • Institut Français de Iași (IFI)
  • Association Roumaine des Départements Universitaires Francophones (ARDUF)
  • Association Roumaine des Professeurs de Français (ARPF)

PARTENAIRES :

• Agence universitaire de la Francophonie en Europe centrale et orientale (AUF ECO)
  • Association des Membres de l’Ordre des Palmes Académiques (AMOPA)
  • Association des Étudiants Francophones de Iași (ASFI)
  • Délégation générale Wallonie-Bruxelles à Bucarest
  • Éditions Junimea de Iași