Colocviul internațional MIRIADI «Les approches plurielles dans l’éducation aux langues : l’intercompréhension, en présence et en ligne»

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 11-13 iunie, la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” se va desfășura Colocviul internațional « Les approches plurielles dans l’éducation aux langues : l’intercompréhension, en présence et en ligne » (conferințe, ateliere, comunicări). Evenimentul se derulează în cadrul proiectului de cercetare MIRIADI (« Mutualisation et Innovation pour un Réseau de l’Intercompréhension à Distance ») – Programul LLP (Învăţare pe tot parcursul vieţii), subprogramul Limbi KA2, Rețele multilaterale, nr. 531186-LLP-1-2012-1-FR-KA2-KA2NW, finanțat de Uniunea Europeană.

Organizatori:

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” – Facultatea de Litere

Parteneri:

Agence universitaire de la Francophonie (AUF) – Bureau Europe centrale et orientale (BECO)

Asociația Studenților Francofoni din Iași (ASFI)

Association internationale pour la promotion de l’intercompréhension à distance (APICAD)

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Centrul de reușită universitară (CRU) al Universității Alexandru Ioan Cuza

Centre européen des langues vivantes (CELV), Graz, Austria

Ministère de la Culture – Délégation générale à la langue française et aux langues de France (DGLFLF)

Observatoire européen du plurilinguisme (OEP)

Vezi: