Concursul de Chimie „Magda Petrovanu”, ediția a IX-a

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Chimie din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează, sub motto-ul „Fii şi tu chimist!”, în data de 8 aprilie 2017, cea de a IX-a ediţie a Concursului de Chimie „Magda Petrovanu”.

La ediţia din acest an s-au înscris 1500 elevi, 665 la nivel de gimnaziu, ce provin din instituţiile de învăţământ preuniversitar din 13 judeţe, București și Republica Moldova care vor fi însoţiţi de 278 cadre didactice coordonatoare.

Proba de concurs se va desfăşura pe profiluri şi niveluri de studiu ale disciplinei Chimie, în 17 amfiteatre ale Universităţii, între orele 10.00-11.00 pentru elevii de gimnaziu şi, respectiv, 10.00-12.00 pentru concurenţii de liceu. Festivitatea de premiere va avea loc în aceeaşi zi.

Toţi participanţii pot vizita, după desfăşurarea concursului, Gradina Botanică „Anastasie Fătu” şi Muzeul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, având intrarea liberă. Cei care doresc pot asista la efectuarea unor experimente demonstrative de către studenţii din asociaţia ASCIS organizate în unul din laboratoarele facultăţii.

Informaţii referitoare la desfăşurarea concursului pot fi obţinute și de pe pagina de web a concursului Facultăţii de Chimie http://concurs.chem.uaic.ro/ .