Conferință de încheiere a proiectului de promovare turistică INTERFACE-IS

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Geografie și Geologie, din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași anunță organizarea unei Conferințe de presă care marchează închiderea proiectului de promovare turistică INTERFACE-IS, marți 28 Februarie 2017, orele 14:00, în Sala Mare „Vasile Pogor” a Primăriei Municipiului Iași. Proiectul a fost derulat între 20 Octombrie și 28 Februarie prin programul „Burse și cooperare interinstituțională” RO15 și finanțat prin intermediul Mecanismului Financiar SEE 2009-2014, cu o valoare de 49.335 euro, operator de program fiind Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale. Proiectul s-a desfășurat în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași, Centrul de Informare Turistică Iași, Atelier SPRE Iași, Universitatea din Volda, Norvegia și a avut ca scop creșterea experienței vizitatorilor la Iași prin conceperea și implementarea a 7 trasee tematice.

Beneficiarii proiectului au fost studenții de la Universitățile din Iași și Volda (Norvegia), actorii din turismul ieșean – ghizi de turism autorizați, agenții de turism de incoming, manageri structuri de primire și restaurație, muzeele, atracțiile turistice, Primăria Municipiului Iași, Centrele de Informare turistică, vizitatorii destinației Iași și populația locală.

Conferința de presă propune prezentarea rezultatelor proiectului și discuții asupra posibilităților de implicare al actorilor în demersul mai amplu de promovare a Iașului. Sunt invitați toți factorii interesați din turism, inclusiv studenții care doresc să se implice în perioada următoare la implementarea rezultatelor proiectului prin participarea la târguri de turism, campanii de promovare sau formare pentru ghid de turism.