Conferința „Europa convergenței: creștere, competitivitate, conectivitate”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Institutul European din România (IER) și Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, cu sprijinul Ministerului Afacerilor Externe – Președinția României la Consiliul Uniunii Europene, vor organiza vineri, 17 mai 2019, conferința cu tema „Europa convergenței: creștere, competitivitate, conectivitate”.

Evenimentul este înscris în calendarul Președinției României la Consiliul Uniunii Europene și se va desfășura în Sala Senatului din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, între orele 11:30 – 16:30.

Principalul obiectiv al conferinței va fi acela de a discuta diferitele chestiuni legate de reforma viitoarei politici de coeziune a UE (ulterior 2021). Cum ar trebui viitoarea politică de coeziune a UE să abordeze noile provocări, tot mai numeroase, de la migrație, terorism și securitate până la digitalizare și securitate cibernetică? Care ar trebui să fie principalele obiective ale viitoarei PCUE: coeziune sau competitivitate, dimensiune urbană sau rurală, regiuni de tranziție sau regiuni mai puțin dezvoltate, crearea de locuri de muncă și sprijinirea inovării sau dezvoltarea infrastructurii etc.? Care ar fi cea mai eficientă formă de sprijin pentru beneficiari: fonduri nerambursabile, instrumente financiare sau, cel mai probabil, o variantă combinată? Și care ar trebui să fie relația dintre PCUE și Fondul european pentru investiții strategice (cunoscut sub numele de Planul/Instrumentul Juncker)?

Au fost invitați pentru a susține intervenții: George Ciamba, Ministru delegat pentru Afaceri Europene, Ministerul Afacerilor Externe, Claudia Țapardel, Comisia pentru transport și turism, Parlamentul European, Cătălin Sorin Ivan, Vicepreședinte, Comisia pentru control bugetar, Parlamentul European, Carsten Rasmussen, Șef de Unitate – România, DG REGIO, Comisia Europeană, Octav-Dan Paxino, Secretar de Stat, Ministerul Fondurilor Europene, Tatiana Proskuryakova, Șefa Biroului Băncii Mondiale la București, Country manager pentru România și Ungaria, Valentina Vasile, Director științific, Institutul de Economie Națională, Academia Română, Vasile Asandei, Director General, Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Est, Prof.univ.dr. Gabriela Carmen Pascariu, Director Centrul de Studii Europene, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Gabriel Friptu, Director General adjunct, Ministerul Fondurilor Europene, Prof.univ.dr. Daniela-Luminița Constantin,  Academia de Studii Economice, Președinte Asociația Română de Științe Regionale, Cezar Grozavu, Director executiv, Biroul Regional pentru Cooperare Transfrontalieră România-Ucraina, Gabriela Macoveiu, Director, Direcția Comunicare, Inovare și Cooperare Externă, Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Est, Conf.univ.dr. Cătălin Ploae, Facultatea de Relații Economice Internaționale, Academia de Studii Economice, Nicu Popescu, Consiliul European pentru Relații Externe, Lect. univ. Cristian Nițoiu,  Universitatea Loughborough din Londra, Prof. univ. dr. Gabriela Drăgan, Director General, Institutul European din România.

Vor participa, de asemenea, reprezentanți ai mediului academic și de cercetare, mediului de afaceri, societății civile, studenți, mass – media etc.

Participarea la eveniment se face pe bază de invitație, în limita locurilor disponibile.

Nu se percepe taxă de conferință, dar cheltuielile aferente deplasării sunt în sarcina participanților.

Persoanele interesate pot solicita invitația la adresa de email evenimente@ier.gov.ro, cel mai târziu până la data de 25 aprilie 2019.