Conferința Internațională EURINT 2016: The Eastern Partnership under strain – time for a rethink?

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Centrul de Studii Europene din cadrul Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează, în perioada 20-21 mai 2016, conferința internațională EURINT 2016: The Eastern Partnership under strain – time for a rethink?

Evenimentul face parte din seria conferințelor EURINT ce a fost lansată în anul 2013 în cadrul programului Jean Monnet. În cadrul conferinței ne propunem să dezbatem subiecte actuale despre contextul economic, social și politic din UE la care vor  participa cercetători, cadre didactice, experți, încurajând astfel schimbul de idei și opinii.

Scopul celei de cincea ediții a conferinței EURINT este de a oferi un cadru propice pentru dialog, pentru transmiterea ideilor și înțelegerea mai bună a provocărilor cărora UE trebuie sa le facă față în contextul redefinirii „Politicii de vecinătate” și a conflictului din Ucraina. Conferința este organizată cu sprijinul financiar al programului ERASMUS+.

La această ediție vor participa unii dintre cei mai cunoscuți experți din domeniu, cercetători, membrii ai societății civile din Uniunea Europeană, din statele membre al acordului „Parteneriatului Estic” și din Rusia (100 participanți din peste 20 țări).

Conferința va fi deschisă de dl. Radek Sikorski, fost Ministru de Externe în Polonia (2007-2014), inițiator al acordului de asociere „Parteneriatul Estic”.  Următorii experți au confirmat deja participarea: Prof. dr. Elena Korosteleva, University of Kent, Canterbury, UK; Prof. dr. Richard Sakwa, University of Kent, Canterbury, UK; Prof. dr. Hrant Kostanyan, Centre for European Policy Studies, (Belgia); Dr. Nicu Popescu, European Institute for Security Studies (Franța); Dimitrios Triantaphyllou, Kadir Has University (Turcia); Prof. dr. Matthew Rhodes, George C. Marshall European Center for Security Studies, Garmisch-Partenkirchen (Germania); Prof. dr. Nadia Arbatova, Institute of World Economy and International Relations (Rusia), Prof. dr. Andreas Umland, Senior Research Fellow, Institute for Euro-Atlantic Cooperation (Ucraina).

Mai multe informații sunt disponibile pe pagina web a conferinței http://www.cse.uaic.ro/eurint/

bannerweb_uaic2016