Conferința internațională, inter-regională și transfrontalieră „Embracing Linguistic and Cultural Diversity through English”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 12-14 octombrie 2017  Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Litere, Catedra de limba și literatura engleză, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași, împreună cu Universitatea Națională „Yuriy Fedkovich” din Cernăuți, Ucraina, Facultatea de Filologie, Catedra de engleză, organizează Conferința internațională, inter-regională și transfrontalieră cu titlul Embracing Linguistic and Cultural Diversity through English (Acceptarea diversităţii lingvistice şi culturale prin intermediul limbii engleze).

Având drept scop colaborarea în domeniul învăţământului, cercetării şi al educaţiei, dar și acceptarea diversităţii lingvistice şi culturale în contextul globalizării, conferinţa reuneşte peste 100 de participanţi din cele două universităţi şi ţări învecinate alături de participanţi din ţări precum S.U.A., Marea Britanie, Franţa, Spania, Belgia, Elveţia, Germania, Austria, Israel, Polonia, Slovenia, Slovacia, Serbia, Suedia sau Belarus.

Lucrările conferinței se vor desfășura la Iași și Cernăuți, evenimentul bucurându-se de prezența a numeroşi specialişti în lingvistică, literatură, studii culturale, traductologie, didactica limbii engleze, etc. Lucrările conferinţei vor fi deschise, în cele două oraşe, de Lance Hewson (Elveția), Luc van Doorslaer (Belgia), Marta Gibińska (Polonia), Valeriy V. Mykhaylenko (Ucraina) şi, Ștefan Colibaba (România).

Deschiderea oficială a conferinței va avea loc joi, 12 octombrie, de la ora 9.30, în Sala Senat a Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași.

Pentru mai multe detalii vă rugăm să consultați site-ul dedicat evenimentului, disponibil la adresa: isce.linguaculture.ro.