Conferinţa naţională „Probleme controversate și soluții de drept penal și procesual penal – la 3 ani de la intrarea în vigoare a noilor coduri penale”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Vineri, 24 februarie 2017, în Aula Magna „Mihai Eminescu” a Universității „Alexandru Ioan Cuza” va avea loc conferința națională Probleme controversate și soluții de drept penal și procesual penal – la 3 ani de la intrarea în vigoare a noilor coduri penale”.

Evenimentul este organizat de Editura Universul Juridic, în parteneriat cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”din Iași, Facultatea de Drept și INPPA – Centrul Teritorial Iași.

Conferința se va desfășura conform următoarei structuri:

– Prof. univ. dr. Tudorel Toader, Rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – Prezumția de constituționalitate a normelor penale.

– Drept penal partea generală

• Lect. univ. dr. Maria Ioana Michinici, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – Probleme juridice curente în materia unității infracționale.
  • Prof. univ. dr. Florin Streteanu, Decanul Facultății de Drept, Universitatea „Babeș Bolyai” din Cluj – Regimul normelor penale incomplete în lumina jurisprudenței recente a Curții Constituționale.

– Drept penal partea specială

• Prof. univ. dr. Valerian Cioclei, Facultatea de Drept a Universității din București – Despre dezlegarea unor chestiuni de drept în materie penală.

– Drept procesual penal

• Lect. univ. dr. Petruț Ciobanu, Facultatea de Drept a Universității din București, Vicepreședinte UNBR, prodecan Baroul București – Temă în curs de confirmare.
  •  Lect. univ. dr. Daniel Atasiei, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – Procedura de cameră preliminară: revoluție sau involuție?

Mai multe informații despre modalitatea de înscriere sunt publicate la adresa: http://www.universuljuridic.ro/conferinta-nationala-probleme-controversate-si-solutii-de-drept-penal-si-procesual-penal-la-3-ani-de-la-intrarea-in-vigoare-a-noilor-coduri-penale/

Organizatorii oferă posibilitatea de a adresa întrebări în prealabil. Întrebările cele mai interesante vor fi selectate de lectorii prezenți, care vor oferi răspuns acestora în cadrul conferinței. Data-limită până la care puteți trimite întrebările dumneavoastră este 17 februarie 2017, la adresa de e-mail: conferintele@universuljuridic.ro.