Congresul Național al Studenților de la Științe Social-Umaniste

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC)  vă invită la deschiderea primei ediții a Congresului Național al Studenților de la Științe Social-Umaniste. Evenimentul va avea loc joi, 19 aprilie 2018, ora 13.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu”.

Congresul își propune să reunească peste 200 de studenți din marile centre universitare  ale țării (Universitatea din București, Școala Națională de Știinte Poltice și Administrație (SNSPA), Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj – Napoca, Universitatea din Craiova) pentru a interacționa cu unii dintre cei mai buni antreprenori și profesori, specialiști în domeniul științelor social-umaniste.

Acest eveniment își propune o fuziune a diferitelor perspective ale studenților cu privire la teme și probleme social-umane de interes actual, trăind o altfel de experiență academică și având oportunitatea de a se angaja în noi experiențe sociale, dar și de a lega noi prietenii.

Participanții vor avea posibilitatea de a participa la conferințe, dezbateri, training-uri, workshop-uri și activități socio-culturale, dar și activități recreative.

Studenții participanți își vor putea îmbogăți atât cunoștiințele academice, cât și cele culturale, descoperind prima Universitate a României, dar și centrele culturale ale orașului Iași.

Partenerii evenimentului sunt  Ministerul Educației Naționale, Primăria Municipiului Iași, Casa de Cultură a Studenților Iași.

Programul evenimentului poate fi consultat aici.