Dezbatere: Știri false și post-adevăr. O nouă lume?

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Fenomenul știrilor false, societatea post-adevăr, realitățile alternative, alarmele nefondate, acestea sunt ingredientele care creează, în ultima vreme, climatele de opinie publică. Plecând de la ideea generală că dialogul este un prim pas către soluționarea problemelor, ne propunem să abordăm fenomenul știrilor false și societatea post-adevăr din perspectiva următoarelor întrebări: De unde vin știrile false? Ce este post-adevărul? Trăim într-o societate post-adevăr? Cine și cum luptă cu știrile false? Singurul antidot pentru știrile false rămâne propria judecată?

Dezbaterea “Știri false și post-adevăr. O lume nouă?” va avea loc la Universitatea “Al.I. Cuza” din Iaşi pe data de 27.03.2017, Amfiteatrul P9 (Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice), orele 10-11.30.

Organizatori:

Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, Departamentul de Ştiinţe Politice-RISE

*Dezbaterea face parte din Seria de Dezbateri “România secolului XXI”, proiect coordonat de lect.dr. Corina Barbaros

Partener Media: Viva FM Iaşi

Formatul dezbaterii:

Intervenţiile invitaților de aproximativ 15 minute, însoţite (dacă este cazul) de materiale audio-video, vor fi  urmate de 15 minute alocate întrebărilor și comentariilor din partea audienţei.

Audienţa:

Jurnaliști din presa locală, reprezentanți ai mediului politic local, studenţi şi masteranzi, alte persoane interesate de tema dezbaterii.

Invitaţi:

Conf.dr. Ilie Fârte (Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice, Departamentul de Științe ale Comunicării și Relații Publice)

Prof.dr. Dorin Popa (Facultatea de Litere, Departamentul de Jurnalism)

Lect.dr. Diana Mărgărit (Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice, Departamentul de Științe Politice, Relații Internaționale și Studii Europene)