Dezvoltarea regională și reforma politicii de coeziune post-2020

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Centrul de Studii Europene al Facultății de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în parteneriat cu Institutul European din România, instituție publică aflată în coordonarea Ministerului Afacerilor Externe, organizează vineri, 20 octombrie, începând cu ora 10.30, în Sala Senatului, o dezbatere cu tema „Dezvoltarea regională și reforma politicii de coeziune post-2020″. Evenimentul, inclus în programul „Zilelor Universității Alexandru Ioan Cuza” din Iași, face parte din campania de evenimente publice în vederea pregătirii Președinției române a Consiliului UE.

Dezbaterea va urmări subiecte de interes precum: oportunități și provocări ale dezvoltării regionale, identificarea de premise ale unei absorbții sănătoase de fonduri europene, identificarea de arii cheie de dezvoltare și elaborarea de

priorități bugetare.

La eveniment vor participa reprezentanți ai administrației publice, specialiști din mediul academic și de cercetare, experți ai think-tank-urilor preocupate de analiza politicilor, precum și reprezentanți ai societății civile și mass-media.

Dintre distinșii invitați, menționăm: Victor Negrescu, Ministru delegat pentru Afaceri europene, Ministerul Afacerilor Externe, Cătălin Ivan, Membru al Parlamentului European, Mihaela Toader, Secretar de Stat, Ministrul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene, Marius-Cătălin Vartic, Secretar de Stat, Șeful Departamentului pentru Lupta Antifraudă, Maricel Popa, Președinte, Consiliul Județean Iași, Gabriel Vasile Harabagiu, Vice-primar al Municipiului Iași, Valentina Iosub, Subprefect al Județului Iași, Corneliu Iațu, Prof.univ.dr., Prorector, Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” Iași, Gabriela Drăgan, Prof.univ.dr., Director general al Institutului European din România, Gabriela Pascariu, Prof.univ.dr.,Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” Iași, Gabriela Prelipcean, Prof.univ.dr., Universitatea ”Ștefan cel Mare”, Suceava, Paul Matei, Coordonator Centrul de Informare Europe Direct Iași, Ioana-Agatha Filimon, Expert, Biroul de Promovare Regionala, Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est, Victor Poede, Biroul Regional pentru Cooperare Transfrontalieră Iași.

***

Deținerea Președinției Consiliului UE va fi o premieră pentru țara noastră și o oportunitate de a demonstra  capacitatea de a îndeplini o sarcină atât de importantă printr-o bună planificare și coordonare la nivel național precum și un dialog susținut cu instituțiile UE și statele membre ale Uniunii Europene. Președinția

României la Consiliul UE se va derula într-un context european și internațional complex, mandatul acesteia urmând a fi calibrat în funcție de evoluția unor dosare cu miză majoră la nivelul Uniunii.

În acest context, organizarea unor dezbateri consacrate reformei politicii de coeziune a UE post-2020 apar mai mult decât necesare. Având dezideratul reducerii decalajelor economice, sociale şi teritoriale între diversele regiuni şi state membre ale Uniunii Europene, politica de coeziune beneficiază de o alocare financiară de 454 de miliarde de euro pentru actuala perioadă de programare 2014-2020 (aproximativ 45% din bugetul total al UE) și antrenează un set variat de instrumente financiare, administrative, legislative, cu impact considerabil în toate statele membre.

Politica de coeziune a UE suscită și numeroase controverse privind aspecte precum alocarea bugetară pe țări, eficacitatea sistemului de intervenții pe termen lung, stabilirea priorităților tematice, raportul între obiectivele de convergență și cele de competitivitate, capacitatea unora dintre statele membre de a optimiza utilizarea instrumentelor politicii de coeziune printr-un sistem eficient de guvernanță, motive care atrag permanente reconsiderări la nivel european, cu fiecare nou ciclu multi-anual de programare.

În plus, ca principal beneficiar (locul 4 în alocările financiare, după Polonia, Italia și Spania, cu aproximativ 7% din totalul alocărilor), România este interesată în mod specific nu doar de mai buna adecvare a acestei politici la prioritățile strategice de dezvoltare ale Uniunii, ci și de adoptarea unei reforme pe următoarea perioadă de programare 2021-2027, care să includă măsuri de intensificare a proceselor de convergență între statele și regiunile statelor membre.