Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi – 25 de ani de existenţă

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi – prima  instituţie editorială universitară înfiinţată în România după 1989, sărbătorește împlinirea a 25 de ani de existenţă prin organizarea unor evenimente speciale în zilele de joi, 29 ianuarie şi vineri, 30 ianuarie 2015.

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi  aniversează un sfert de secol de existenţă cu un bilanţ meritoriu: peste 1200 de titluri publicate – în majoritate noutăţi editoriale, dar şi traduceri şi reeditări ale unor lucrări de referinţă din cultura română şi universală, peste 1000 de autori înscrişi în portofoliu, peste 40 de publicaţii periodice şi reviste ştiinţifice editate anual, sute de mii de pagini tipărite, 88 de premii.

Programul manifestărilor aniversare este următorul:

Joi, 29 ianuarie 2015, ora 17.00, Librăria „Orest Tafrali”:

Lansare eveniment

• Originea românilor, vol. I, de Alexandru Philippide (ediţie de Roxana Vieru). Prezintă  prof. univ. dr. Stelian Dumistrăcel
  • Studii eminesciene, de Dumitru Irimia (ediţie de Ioan Milică şi Ilie Moisuc). Prezintă conf. univ. dr. Bogdan Creţu
  • Impulsul Iluminismului (ed. Eugenia Dima, Andrei Corbea-Hoişie). Prezintă prof. univ. dr. Antonio Patraş

Expoziţie de carte: „25 de trepte către excelenţa editorială”

Momentul aniversar va fi prezentat de prof. univ. dr. Vasile Işan, rectorul Universităţii„Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, şi va fi marcat prin acordarea de distincţii coordonatorilor de colecţii ale Editurii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Vineri, 30 ianuarie 2015, între orele 10.00 – 15.00:

• „Ziua porţilor deschise” la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din  Iaşi

Mai multe informații  găsiți aici.