EUROINVENT 2014 – o rampă de lansare a creațiilor din 26 de țări

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

euroinvent_2014În perioada 22-24 mai 2014, va avea loc cea de-a VI-a ediție a EUROINVENT – Expoziția Europeană a Creavității și Inovării.

Evenimentul, ce se va desfășura la Palas Mall, va aduna peste 350 de invenții și cercetări din peste 20 de țări.

Vizitând expoziția puteți admira: casa evantai, pieptenele pentru vopsit părul, uniforma antitero marcată pentru recunoasterea în spectrul infraroşu; sisteme inovative pentru parcarea bicicletelor și multe altele.

Toate acestea vor fi evaluate de Juriul Internațional, ce va fi condus de Dl. Dr.Ing. Mohd Mustafa Al BAKRI ABDULLAH – cadru didactic la Universiti Malaysia Perlis și vicepreședinte al WIIPA.

Expoziţia Europeană a Creativităţii şi Inovării, EUROINVENT, este organizată de Forumul Inventatorilor Români în colaborare cu Centrul de Informare EUROPE DIRECT Iaşi, prin structura sa gazdă, Asociaţia pentru Ecologie şi Dezvoltare Durabilă, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” și Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, în parteneriat cu Universitatea de Arte ”George Enescu” și Uniunea Artiștilor Plastici.

Sub egida EUROINVENT vor avea loc: Expoziția de invenții și cercetări, Salonul de carte tehnico-ştiinţifică, artistică şi literară (unde vor fi premiate cărți publicate în ultimii doi ani), European Visual Art Exhibition (unde vor fi etalate creații ale artiștilor locali) și Workshopul – Cercetarea Științifică, Tehnologică și de Inovare în Actualul Context European.