Expoziția „Diplomați români în vreme de război (1914-1918)”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Miercuri, 20 decembrie, în Sala Pașilor Pierduți a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, la ora 11, va avea loc vernisajul expoziției Diplomați români în vreme de război (1914-1918). Expoziția face parte dintr-un proiect mai amplu, desfășurat cu prilejul Centenarului producerii Marelui Război și al Marii Uniri, proiect finanțat de Consiliul Județean Iași. Expoziția își propună să aducă în atenția publicului imagini de epocă, documente de arhivă și fragmente de jurnal aparținând diplomaților români aflați în misiune în străinătate, în perioada 1914-1918. Imaginile sunt însoțite de texte care introduc în contextul epocii și refac, pe scurt, activitatea personalităților invocate. Expoziția va putea fi vizitată până pe 19 ianuarie 2018.

Organizatorii expoziției sunt: Consiliul Județean Iași, Asociația Arhiviștilor și Prietenilor Arhivelor „Gh. Asachi” Iași, Serviciul Județean Iași a Arhivelor Naționale, Facultatea de Istorie și Muzeul Universității.

Coordonatori și curatori: Cătălin Botoșineanu, Adrian-Bogdan Ceobanu, Ionuț Nistor, Adrian Vițalaru.