Expoziția foto – documentară „100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Luni, 25 iunie, ora 12.30, la Muzeul Universității va avea loc vernisajul expoziției „100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România” și lansarea albumului cu același nume.

Invitați speciali vor fi dr. Florin Cîntic, dr. Ion Varta, dr. Ion Agrigoroaiei și dr. Gheorghe Cliveti. Proiectul a fost finanțat de Consiliul Județean Iași în cadrul Programului Centenar și a fost desfășurat de Asociaţia Arhiviştilor şi Prietenilor Arhivelor „Gh. Asachi” din Iaşi, Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Muzeul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Arhivele Naţionale ale României ‒ Serviciul Judeţean Iaşi şi Serviciul de Stat de Arhivă al Republicii Moldova.

Coordonatorii proiectului sunt dr. Ion Varta, dr. Cătălin Botoșineanu, dr. Adrian Vițalaru, dr. Bogdan-Adrian Ceobanu, dr. Ionuț Nistor.