Expoziție de ciuperci

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Afis expozitie ciuperciSpecialişti de la Grădina Botanică şi doctoranzi din cadrul Laboratorului de Cercetare a Fungilor de la Facultatea de Biologie din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează expoziţie cu peste 200 de specii de ciuperci comestibile, toxice şi otrăvitoare, colectate din secţiile grădinii botanice, păduri din împrejurimile municipiului Iaşi şi din judeţul Neamţ.

Începând de sâmbătă, 5 octombrie 2013, ora 11.00, până duminică, 6 octombrie 2013, ora 18.00, vor fi prezentate eşantioane proaspete cu Amanita phalloides (buretele viperei), cea mai toxică specie din România, precum şi numeroase alte specii cunoscute sau mai puţin cunoscute, care surprind prin forme, dimensiuni, culori şi importanţă în stabilitatea şi sănătatea ecosistemelor naturale.

Expoziţia poate fi vizitată în holul corpului administrativ al Grădinii Botanice, preţul de intrare este de 5,00 lei, iar fotografiatul este liber.